Poniedziałek 22 Kwietnia 2019. Imieniny obchodzą: Heliodor, Kajus,Leonia, Leonid,Łukasz, Soter,Strzeżymir, Teodor.
Do końca roku zostało 254 dni.

„Zagospodarowanie placu przy Ośrodku Zdrowia w Filipowie”
EFRR

URZĄD GMINY FILIPÓW
ul. Garbaska 2
16-424 Filipów
tel/fax: 0 87 569-60-81
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Bank Spółdzielczy Rutka Tartak
oddział Filipów

Nr konta   59 9367 0007 0020 0200 0156 0013

Witamy w serwisie Gminy Filipów.

Mamy nadzieję, że informacje w nim zawarte przybliżą obraz gminy i skłonią Was do jej odwiedzin.
Zachęcamy też do korzystania z Biuletynu Informacji Publicznej oraz udostępnionych druków.

 

PROŚBA O POMOC DLA POGORZELCÓW

  W piątek 1 marca br. nad ranem w miejscowości Jemieliste w Gminie Filipów doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Wskutek tragicznego zdarzenia 5 z 8 osób zostało przetransportowanych do kilku szpitali, w tym troje małoletnich dzieci.

Rodzina została objęta doraźnym wsparciem, jednakże nie jest to wystarczające.

Wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć poszkodowanych, prosimy o dokonanie wpłaty na oficjalne konto o numerze:

PL 56 1140 2004 0000 3002 6828 9133.

 

Dla przelewów zagranicznych należy podać

KOD SWIFT MBANK: BREXPLPWMBK


Odbiorca: „Państwo Truszkowscy”. 

Tytułem wpłaty: „Darowizna dla rodziny Truszkowskich”.

 

Nie pal śmieci ! Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
25.01.2012.
       Troszcząc się o zdrowie i dobro mieszkańców oraz środowisko naturalne przypominam, iż spalanie odpadów w domowych piecach i kotłowniach jest szkodliwe dla zdrowia.     Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy, lakierowanego drewna i mebli. Podczas procesu spalania śmieci uwalnia się wiele trujących substancji, które wcześniej wykorzystywano do produkcji tych tworzyw. Występują w nich między innymi tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związku fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki czy metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć czy chrom. Szczególnie narażone na chorobotwórcze działanie metali ciężkich, furanów i dioksyn są osoby mało odporne zwłaszcza dzieci.


Należy pamiętać, iż domowy piec nie jest przeznaczony do spalania odpadów i śmieci!

Palenie odpadów i śmieci w piecach domowych niszczy środowisko i nasze zdrowie, a przecież większość odpadów da się po przetworzeniu ponownie wykorzystać. Wystarczy tylko wiedzieć, co z nimi zrobić.

Szkło, tworzywa sztuczne - mieszkańcy mają możliwość zbierania w worki z logo firmy i bezpłatnego odbioru. W roku 2011 zebrano selektywnie folię po sianokiszonce, worki po nawozach w ilości 3,5 tony .

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - mieszkańcy mogą bezpłatnie przekazywać podczas zbiórki organizowanej przez Urząd Gminy Filipów. Przypominamy również, iż sprzedawcy detaliczni i hurtowi (sklepy detaliczne i hurtownie) sprzętu elektrycznego i elektronicznego są zobowiązani od 2006 roku, przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu, tego samego rodzaju co kupowany przez klienta, w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt. Oznacza to, że kupując nową lodówkę, starą można oddać w sklepie, w którym kupiliśmy nową. Przedsiębiorcy, z którymi właściciele nieruchomości podpisali umowę na odbieranie odpadów komunalnych, zobowiązani są do odbierania również zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Warunki odbioru należy uzgodnić z przedsiębiorcą.

Leki przeterminowane – można wrzucać do specjalnego, oznakowanego pojemnika ustawionego w ośrodku zdrowia. W 2011 r. zebrano i przekazano do unieszkodliwienia 14 kg.

Odpady wielkogabarytowe w postaci starych mebli, tapczanów, materaców, itp. zalegających w domach, strychach i piwnicach będzie można bezpłatnie przekazywać podczas zbiórki organizowanej przez Urząd Gminy Filipów.

Zużyte baterie (baterie - paluszki, płaskie, z telefonów komórkowych, zegarków)  można wrzucać do oznakowanych pojemników rozstawionych: w budynku Urzędu Gminy Filipów, w szkole, w sklepach. Baterie są niezwykle szkodliwe dla środowiska i dlatego zalicza się je do odpadów niebezpiecznych. Zawierają one szereg substancji, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska: są to głównie metale ciężkie jak ołów, rtęć, kadm, lit, nikiel, a także substancje tworzące elektrolit (kwasy, zasady), które mają właściwości żrące i wywołujące korozję, dlatego nie wolno wrzucać baterii razem z innymi odpadami.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Projekt
Wyszukiwarka
Mapa zagrożeń
Wyłączenia
Leki 75+
Aktualności

interreg
Wirtualny spacer
 
 Wrota Podlasia
WOT
PPWOW
PROW
RPOWP
 POKL
 POKL

OSP
http://www.zlobki.mpips.gov.pl/

 Program usuwania azbestu