FUNDUSZE PROMOCJI PRODUKTÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH
Szczegóły w załączonej ulotce.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Filipów.
W dniu 24 marca 2025 r. Rada Gminy Filipów podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia procedury związanej z nadaniem miejscowości Filipów statusu miasta.
27 marca 2025 r. wydałem Zarządzenie Nr 86/2025 w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Filipów w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Filipów. Zgodnie z Zarządzeniem konsultacje obejmują wszystkich mieszkańców Gminy Filipów. Każdy mieszkaniec może uczestniczyć w konsultacjach tylko raz. Konsultacje zostaną przeprowadzone w okresie od dnia 07.04.2025 r. do 30.09.2025 r.
Wszystkie informacje (zarządzenie, obwieszczenie, broszura informacyjna) oraz formularze ankiet są dostępne na stronie internetowej urzędu oraz w pok. Nr 8 Urzędu Gminy Filipów:
https://filipow.bip.gov.pl/nadanie-statusu-miasta-m-filipow/
![]() |
![]() |
![]() |
* - pola wymagane
Szczegóły w załączonej ulotce.
W związku z wystąpieniem nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu sejneńskiego , Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach przypomina o wzmożeniu przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną oraz myśliwym o zasadach bioasekuracji w czasie polowań,
W związku ze stwierdzeniem pierwszego ogniska pryszczycy na terenie Niemiec, w gospodarstwie zlokalizowanym w odległości około 70 km od granicy z Polską oraz kolejnych ognisk pryszczycy na Węgrzech i Słowacji, w dniu 9 kwietnia 2025 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz rządowych, by podsumować wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z tą groźną chorobą zakaźną zwierząt parzystokopytnych udomowionych i wolno żyjących (w tym bydła, owiec, kóz, świń, saren, dzików, jeleni).
W spotkaniu wzięli udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa - Bogdan Dyjuk, Wicewojewoda Podlaski - Michał Gąsowski, z-ca Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego - Jerzy Leszczyński oraz przedstawiciele Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i Podlaskiej Izby Rolniczej.
Obecnie nie ma w Polsce ognisk tej choroby, niemniej jednak władze województwa wraz z administracją rządową chcą mieć pewność, że w regionie podjęto wszelkie możliwe działania związane z profilaktyką dotyczącą choroby i jesteśmy dobrze przygotowani do ewentualnego zagrożenia. Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że należy zrobić wszystko, by choroba do nas nie dotarła. O ile nie jest ona groźna dla ludzi, o tyle jej skutki mogłyby być katastrofalne dla gospodarki regionu. W przypadku zakazu przemieszczania zwierząt w kraju byłoby to obarczone wysokimi kosztami ekonomicznymi, wpłynęłoby w sposób niewspółmiernie obciążająco na budżet państwa, ale przede wszystkim spowodowałoby przerwanie łańcuchów dostaw, trudności w pozyskiwaniu surowca w branży spożywczej i perturbacje we wszystkich powiązanych branżach. Zakaz przemieszczeń niewątpliwie wpłynąłby na możliwość zapewnienia wymaganego prawem dobrostanu zwierząt, ale też, co nie jest wykluczone, spowodowałby co najmniej częściowe wykluczenie polskich producentów żywca z rynku
krajowego i wewnątrzunijnego.
Lekarze weterynarii przestrzegają przede wszystkim przed sprowadzaniem bydła spoza kraju w najbliższym czasie. Zalecają nie wprowadzanie nowych sztuk bydła do stada oraz nakazują czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń, sprzętu i narzędzi wykorzystywanych w gospodarstwach. Ze swojej strony zapewniają, że dokonują rygorystycznych kontroli wszystkich transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski oraz ich przewoźników.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego