REJESTRACJA - SAMORZĄDOWY PANEL SMS
W związku z wdrożeniem techniki konsultacyjnej Panel SMS
Wójt Gminy Filipów serdecznie zaprasza do rejestrowania się w serwisie SMS
poprzez wysłanie sms pod nr 4628
o treści UGF.(sołectwo) – bez polskich znaków,
np. UGF.Filipow lub UGF.Garbas Drugi.
Po zarejestrowaniu numeru telefonu, otrzymywać będą Państwo istotne informacje
dotyczące Gminy Filipów.
W dniu 29 lipca 2021 r. w Filipowie odbyła się konferencja zamknięcia projektu promująca „Włączenie społeczności regionów przygranicznych w bezpieczeństwo przeciwpożarowe i ratownictwo”.
W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały osiągnięcia projektu oraz wdrożone działania. Pomiędzy samorządem z Elektren i Filipowa oraz jednostkami Straży Pożarnych z Litwy i Polski zostało podpisane porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa oraz realizacji wspólnych projektów transgranicznych.
Podczas konferencji miało miejsce oficjalne otwarcie i poświęcenie przebudowanego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Motulach oraz zakupionego samochodu strażackiego dla OSP w Zuśnie
W ramach projektu „Rozwój infrastruktury i kompetencji transgranicznego bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa” w dniach 23-29 lipca 2021 r. na Litwie odbyła się wymiana młodzieży. Uczestnicy poznali zawód strażaka i uzyskali podstawowe kompetencje w zakresie zapobiegania zagrożeniom i umiejętności w sferze bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa.
Wójt Gminy Filipów zaprasza 15 osobową grupę młodzieży z terenu Gminy Filipów do udziału w wymianie młodzieży pt. „Obóz młodych strażaków”, która odbędzie się w dniach 23-29.07.2021 r. na Litwie w miejscowości Daugirdiškės.
Wymiana młodzieży organizowana jest w ramach projektu pn „Rozwój infrastruktury i kompetencji transgranicznego bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa” realizowanego przez Gminę Filipów i Samorząd Elektrènai na Litwie.
Formularze zgłoszeniowe należy składać do dnia 8 lipca 2021 r. do godz. 9.00 w Urzędzie Gminy Filipów, pokój nr 14.
Szczegółowych informacji udziela: Jolanta Kibitlewska, tel. 87/555-92-26.
Projekt realizowany jest w ramach programu Współpracy Interreg V-A Litwa Polska.
W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie, termin realizacji projektu Nr LT-PL-3R-243 prowadzonego przez Gminę Filipów i Samorząd w Elektrènai pn: „Rozwój infrastruktury i kompetencji transgranicznego bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa” został wydłużony o 6 miesięcy, tj. do 30.07.2021 r.
W ramach projektu Gmina Filipów zrealizowała następujące działania:
- spotkanie koordynacyjne partnerów projektu w Filipowie,
- informacja i promocja projektu (informacja w prasie, plakaty),
- zakupiono samochód strażacki wraz z wyposażeniem dla OSP w Zuśnie,
- wyremontowano budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Motulach polegający na: zmianie pokrycia dachowego, ociepleniu budynku i wykonaniu nowej elewacji, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie posadzek, pomalowaniu ścian, wymianie bramy wjazdowej. Budynek został wyposażony w stoły, krzesła, rolety, meble i sprzęt kuchenny,
- opracowano podręcznik edukacyjny „Bezpieczeństwo pożarowe i ratownictwo”,
- przeprowadzono 10 szkoleń edukacyjnych dla mieszkańców na temat ratownictwa i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią uniemożliwiły zorganizowanie niektórych wspólnych działań, do zrealizowania pozostało:
- wymiana młodzieży na Litwie dla 30 osób (15 osób z Polski i 15 osób z Litwy),
- konferencja zamknięcia projektu w Filipowie,
- informacja prasowa, ulotki informacyjne.
Projekt współfinansowany jest z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A „Litwa – Polska” na lata 2014 – 2020 oraz z budżetów samorządu Gminy Filipów i Rejonu Elektrènai.
W ramach projektu Nr LT-PL-3R-243 realizowanego przez Gminę Filipów i Samorząd w Elektrènai pn: „Rozwój infrastruktury i kompetencji transgranicznego bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa” w miesiącu wrześniu i październiku zorganizowanych zostało 10 szkoleń dla mieszkańców gminy Filipów na temat ratownictwa i bezpieczeństwa pożarowego.
Przeszkolonych zostało ponad 200 osób, w tym: młodzież szkolna, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, a także przedsiębiorcy z terenu gminy Filipów.
Działania edukacyjne miały na celu przekazanie uczestnikom podstawowych umiejętności w zakresie czynności przeciwpożarowych i ratownictwa. Uczestnicy poznali zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, w stanach nagłych, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu, nauczyli się podstawowych zabiegów resuscytacyjnych i obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Na podstawie przeprowadzonego testu bezpieczeństwa przeciwpożarowego można było sprawdzić, czy w naszych domach jest bezpiecznie.
Jednym z celów projektu jest kreowanie w Gminie Filipów bezpiecznej społeczności, gdzie obywatele i przedstawiciele instytucji posiadają wiedzę pozwalającą zapobiegać zagrożeniom, wiedzą jak zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe, a także podejmują odpowiednie działania ratownicze.
Zrealizowane szkolenia z całą pewnością przyczyniły się do osiągnięcia tego celu
Projekt współfinansowany jest z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A „Litwa – Polska” na lata 2014 – 2020 oraz z budżetów samorządu Gminy Filipów i Rejonu Elektrènai.